Kako se koristi kopriva?

Jestivi deo kopriveSveže lišće i mladi izdanci koprive jedu se popareni vrelom vodom kao povrće. Kuvanjem se uništavaju lekovita svojstva, a konzumiranje u sirovom stanju treba izbegavati zbog mogućih nuspojava. Kopriva se najviše koristi kao čaj, ali i za spravljanje raznovrsnih jela kao od spanaća (proja, pite, rolati, salate, supe, čorbe, variva, nadevi, namazi, sokovi i dr.). Ova biljka obiluje sastojcima korisnim za čoveka (belančevine, ugljeni hidrati, masti, kalcijum, fosfor, gvozđe, vitamini C, A, B2 i K, karotin, pantotenska kiselina itd), što je dobar razlog da se koristi u ljudskoj ishrani.

Kako se koristi kopriva?

Jela od koprive:

corba od koprivaČorba od kopriva, prvi način: 1 kg mladih kopriva očistiti, oprati u slanoj vodi, ocediti i iseckati. Na 1 dcl ulja i 5 g maslaca propržiti 100 g brašna dok ne porumeni, pa dodati propasirana 2 češnja belog luka, spustiti koprive, dodati 1 L mleka, malo vode, so i biber po ukusu. Prokuvati 10 minuta i poslužiti toplo sa pavlakom u prilogu.

Čorba od kopriva, drugi način: Iseckati pola glavice crnog luka, prodinstati na maslinovom ulju i sa malo vode, dodati 0,5-1 kg mlade, očiščene, oprane i usitnjene koprive, jednu kašiku kukuruznog brašna, lagano kuvati jedan minut pa doliti dovoljno vode, posoliti, pobiberiti i dodati dva iseckana češnja belog luka. Čorbu lagano kuvati još 2-3 minuta, pa sve usitniti odgovarajućim mikserom, začiniti sokom od limuna i poslužiti.

Koprive s krompirom: 0,5 kg mladih kopriva očistiti i oprati, popariti vrelom vodom, ocediti i sitno iseckati. Na ulju prodinstati glavicu crnog luka i 2-3 čena belog luka, dodati kašiku brašna, promešati i na to spustiti koprivu, izmešati, naliti šoljom mleka, dodati so i biber i kuvati 7-8 minuta na tihoj vatri. Po potrebi dodati malo vode (od poparene koprive). U medjuvremenu, skuvati 0,5 kg mladih krompirića i pomešati ih sa varivom ili samo priložiti. Pire od kopriva se odlično slaže s pireom od krompira.

Mlada koprivaSalata od svežih kopriva: Oprati 100 g vršaka mladih kopriva, sitno iseckati (najbolje u blenderu), pomešati sa jednom rendanom jabukom i/ili malom glavicom crnog luka, posoliti po ukusu i preliti majonezom. Napomena: ne preterivati u količini sirove koprive, jer u većim količinama može štetno delovati na bubrege.

– Nabavka koprive: kopriva se može nabaviti na pijaci, ali uz proveru gde je ubrana. Ne treba koristiti koprivu sa zagadjenog zemljišta i njiva prehranjivanih veštačkim djubrivom ili ubrane pored puteva sa gustim saobraćajem. Najbolje je koprivu nabrati lično kada se za to ima prilika (odlazak u prirodu radi rekreacije, izlet, duže šetnje itd)

Čajevi, sokovi, kupke, losioni i tinkture od koprive:

Čaj za okrepljenje i osveženje: 2-3 šake oprane mlade koprive (listovi i stabljika) spustiti u 1 L proključale vode, sačekati da ponovo proključa i pustiti da vri 1-2 minuta, skloniti sa vatre, koprivu izvaditi, a ohladjenu tečnost sipati u staklenu flašu i držati na hladnom i tamnom mestu. Piti 3-4 čaše dnevno. Za brže okrepljenje i za decu, u čašu sa napitkom dodati kašičicu meda. Obarenu koprivu iskoristiti istog dana kao jelo, ili samleti i sačuvati u zamrzivaču za neku drugu priliku.

Čaj za snagu i oporavak od bolesti: 1 punu kašičicu koprive preliti sa 250 ml vrele vode, pustiti da odstoji 30 sekundi ako je biljka sveža, ili 2 minuta ako je suva, procediti i polako popiti. Piti 3-4 šolje dnevno. Ovaj čaj se koristi i za iskašljavanje i pročišćavanje jetre, protiv tegoba u želucu i crevima, kod nesvestica, anemije, groznice, žutice, malarije. U kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama dobra je dopuna u lečenju čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, za pročišćavanje krvi, olakšavanje varenja, ublažavanje uznemirenosti i nesanice. U narodu se najčešće koristi za lečenje malokrvnosti, gihta, vodene bolesti, obolenja jetre, bubrega i prostate.

Sok za jačanje i oporavak posle bolesti: 1 kg lišća mlade koprive samleti, iscediti sok i dodati mu med. Uzimati nekoliko kašičica soka dnevno.

caj od kopriveČaj od koprive protiv malaksalosti: U 2 dl proključale vode potopiti 1-2 male kašike suvog lista koprive, ostaviti da odstoji 5-10 minuta, procediti i piti nezasladjeno u gutljajima tokom celog dana. Prvi dan se pije jedna šolja čaja, drugi dan dve i tako redom sedam dana, a potom svaki naredni dan smanjuje po jedna šolja. Zatim se postupak ponovi još jednom, pa napravi pauza od dve nedelje, nakon čega se može nastaviti po istom rasporedu. Ukoliko je malaksalost nestala, može se nastaviti sa uzimanjem jedne šolje čaja dnevno još mesec dana.

Sok za uklanjanje umora i toksina: Celu, usitnjenu biljku koprive, ostaviti 12 sati da stoji u hladnoj vodi, iscediti i piti po jednu čašu soka ujutru i u podne.

Čaj za četvoronedeljnu jesenju kuru čišćenja organizma: Ujutro, natašte, pola sata pre doručka popiti jednu šolju čaja od koprive bez šećera i 1-2 šolje u toku dana, polako, u gutljajima. Ukus se podešava po potrebi dodavanjem kamilice ili nane. Kura se preporučuje kod obolenja disajnih organa, jetre, žući, slezine, katara i čireva želuca i dvanaestopalačnog creva.

Čaj protiv malokrvnosti, žutice i kamena u bešici: 50 g koprive pustiti da lagano vri 15 minuta u 1 L vode, ostaviti preko noći i u toku dana piti umesto vode.

Čaj protiv reumatizma: Pripremiti mešavinu od jednakih delova lista koprive i breze, pa 20 g mešavine lagano kuvati 15 minuta u 1/2 L vode, procediti i piti u toku dana umesto vode. Za istu svrhu koristi se i mešavina jednakih delova koprive, lipe i zove tako što se 20 g mešavine prelije sa 1/2 L vode, poklopi, zagreje do ključanja, skine sa vatre i nakon jednog sata procedi i pije umesto vode.

kopriva caj– Čaj za čišćenje pluća, creva, želuca i jetre: U 2 L vode ostaviti tri kašike usitnjene mlade koprive da stoji 10 sati, zatim poklopljeno lagano kuvati pola sata, ohladiti i piti tri puta dnevno po jednu šolju.

Napomena: Mlada kopriva za čaj se ne kuva, već samo popari i pusti da odstoji.

Kupke od koprive:

Kupka za stopala: Po 1-2 šake dobro opranih korenova, svežeg lišća i stabljika koprive ostaviti u pet litara hladne vode preko noći (oko12 sati) i sledećeg dana dobro zagrejati. U što toplijoj kupki držati noge 20 minuta. Za vreme kupanja, koprive ostaju u posudi. Ista kupka, ponovo ugrejana, može se koristiti dva-tri puta. Kupka pozitivno deluje na sužene krvne sudove (pušačke noge), poboljšava cirkulaciju, osvežava i leči oštečenja noktiju i kože stopala.

Kupka za pranje glave:
1) Osam punih šaka svežih ili osušenih kopriva staviti u pet litara hladne vode i polako zagrevati do ključanja, skinuti sa vatre i ostaviti poklopljeno da odstoji 3-5 minuta, procediti i upotrebiti kad se prohladi. Ako se koristi koren koprive, jedna puna šaka iseckanog korenja se ostavi preko noći u hladnoj vodi (oko 12 sati) i sledećeg dana zagreva do ključanja, skine sa vatre i ostavi poklopljeno 10 minuta. I jedna i druga kupka služe za pranje glave i ispiranje kose uz upotrebu običnog (domaćeg) sapuna bez dodataka.
2) Koren koprive dobro opran staviti u posudu sa vodom da se kuva dok voda ne dobije crvenkastu boju (oko 1 sat kuvanja), vodu odliti i ostaviti da se rashladi do 40°C. Kosa se opere blagim šamponom i ispere koprivinom vodom. Kosa posle pranja dobija sjaj i znatnu čvrstinu pa može zatrebati regenerator.

kosaLosion protiv peruti i opadanja kose
1) Dve pune šake koprive preliti sa pola litra vrele vode, ostaviti da stoji pet minuta, procediti i dodati jednu šoljicu sirćeta. Losion umasirati u kožu glave dva puta na dan.
2) 100 g koprive kuvati na tihoj vatri 20 minuta u pola litra meke ili destilovane vode, dodati 25 g kamilice, ostaviti 8 sati da stoji, procediti i dodati 200 g vinskog sirćeta. Losion utrljavati u koren kose svako veče.

Tinktura protiv opadanja kose i za jačanje krvi: Koren, izvadjen u proleće ili, još bolje, u jesen, dobro opran i sitno iseckan, staviti u flašu do vrha, preliti votkom ili rakijom od žita (38-40%), zatvoriti i držati 14 dana na suncu ili toplom mestu, procediti i koristiti. Tinktura sadrži mnogo gvožđa pa se dnevno uzima 15-20 kapi preventivno. Kao sredstvo protiv opadanja kose koristi se tako što se svakodnevno više puta utrljava u koren kose.
Izvori:
– https://www.stetoskop.info/Kopriva
– https://suncevatrpeza.com/biljke/kopriva/
Marija Treben, Zdravlje iz božije apoteke, MK Panonija/Mavrica doo
– https://vegan.editboard.com/t720-lecenje-koprivom
Povezani članci:
Kopriva kao lek i hrana

Lekovitost koprive
Omogućio pc021 Vaš put na internet!