Za pripremu podloge potrebna je čista voda, crni i/ili zeleni čaj, beli šećer i deo gotovog napitka kao „starter“.
Priprema čaja od kombuhe
Optimalan odnos sastojaka: Voda čista 1 lit.+ beli šećer 70 – 100 grama (3-4 kašike) + crni i/ili zeleni čaj 1,5 – 5 grama (1-2 čajne kašike).
Tradicionalni inokulum čini kultura kombuhe na podlozi sa 70 g šećera i 1,5 g crnog čaja u 1 litru vode uz dodatak (u ohlađeni čaj) 10% tečnosti iz prethodne fermentacije. Razvoj kulture traje 7 dana na 28°C. Ovako dobijena tečnost se može upotrebiti kao inokulum za fermentaciju mleka.
Kako se pravi čaj od kombuhe
Priprema čaja: Najbolje je početi sa pripremom 1 ili 2 litre čaja, a kako se kombuha razmnožava, tako se količina čaja može uvečavati u navedenoj srazmeri (odnosu). Za smeštaj i fermentaciju 2 litre napitka potrebna je staklena posuda zapremine 3-4 litre sa širokim otvorom (manja količina – manja posuda).
-
Stara i nova kombuha i starter
Vodu zagrejati do ključanja, skinuti sa vatre i u nju spustiti crni (ruski, indijski, cejlonski, gruzijski) ili zeleni čaj, a najbolje njihovu mešavinu. Može se koristiti čaj u kesicama.
Napomena: Ako voda nije dobrog kvaliteta, treba je pustiti da vri (ključa) nekoliko minuta, dodati šećer i prokuvati još 1-2 minuta. Prekinuti ključanje vode, sačekati 2-3 minuta pa dodati čaj. - Poklopiti i ostaviti da odstoji najmanje 15 minuta.
- Čaj procediti (ako je u rinfuzi) u čistu staklenu posudu (metalna reaguje na kiselinu) u kojoj će se odvijati proces fermentacije, dodati potrebnu količinu šećera i mešati dok se šećer ne otopi.
- Ostaviti da se ohladi na sobnu temperaturu (na oko 25°C, ne niže od 20 ili više od 30°C), tj. da tečnost bude mlaka.
-
postavljanje kombuhe
Čistim rukama bez nakita, (metali su prirodni neprijatelji kombuhe), uzeti kombuhu, oprati je hladnom ili mlakom vodom i spustiti u novi čaj. Svetlija i glatka strana kombuhe treba da bude gore, a tamnija, sa braon pegama i grublja dole (usmerena prema dnu posude). Ovo je važno zbog sirćetnih bakterija koje koriste kiseonik pa im odgovara da njihova svetlija strana bude gore, dok su kvašćeve gljivice fakultativni anaerobi i uglavnom naseljavaju donju, tamniju površinu kombuhe (ako kombuha potone ili se okrene, ne brinite, sama će se vremenom namesti kako joj odgovara).
- Dodati tečnost (starter) koju smo sačuvali od predhodnog napitka u količini od 10% od planirane za novi čaj (2 dcl startera za 2 litre čaja, 3 dcl za 3 litre itd). Za prvi put kao starter upotrebi se tečnost u kojoj se nalazi(la) kombuha.
-
fermentacija
Posudu prekriti gazom ili laganom tkaninom da ima dovoljno vazduha za vrenje. Pokrivku pričvrstiti gumenom trakom. Ovo je potrebno da bi napitak zaštitili od voćnih mušica, prašine i drugih zagađivača.
- Odložiti posudu na mesto gde nema duvanskog dima, isparenja i drugih zagadjivača i gde je tamno i toplo izmedju 22 i 28°C. Idealno temperatura je oko 25°C ili nešto više, a vrlo loša ispod 20°C ili iznad 30°C.
- Tokom fermentacije posudu ne pomerati. Trajanje vrenja je od 5 pa do 20 dana, zavisno od temperature, količine i vrste sastojaka i drugih uslova. Posle 5-og dana vrenja čaj treba probati. Kombuha čaj ne sme biti ni jako sladak ni jako kiseo. Izrazito sladak napitak je znak da još nije fermentiran, a jako kiseo je štetan za organizam i nesme se koristiti. Za blaži ukus napitka treba kraće vrenje, a za kiseliji duže vrenje. Ispravan stepen kiselosti je pH 2,7 do 3,2.
Napitak je spreman za upotrebu ako je prijatnog, blago-kiselog ukusa! -
odlaganje kombuhe
Ruke oprati i izvaditi „pečurku“ (kombuhu) iz tečnosti i odložiti je u neku čistu, dovoljno veliku staklenu ili porculansku posudu (činiju). Sa njom odvojiti i dovoljan deo tečnosti (starter) za dodavanje u novi čaj. Potrebna količina „startera“ je deseti deo (10%) od količine novog čaja.
- Odredjena količina taloga normalna je i korisna za zdravlje. U slučaju potrebe tečnost procedite kroz cedilo, gazu ili ređe platno.
- Ostali deo čaja nasuti u staklene flaše, dobro zatvoriti i smestiti na hladnije mesto (po mogućnosti ostaviti 5-6 dana da sazreva, ali nije neophodno).
Napomene:
- Ako je nakit na rukama teško skinuti, ne treba se brinuti već samo skratiti vreme držanja kombuhe u rukama.
- U nedostatku cele čajne gljive, može se početi i sa komadićem opne mlade gljive ili samo sa čajem od kombuhe kao starterom. U to slučaju čaj treba ostaviti da fermentira sve dok se na površini ne stvori tanak sloj mlade kombuhe.
- „Starter“ ubrzava vrenje, jer sadrži sve potrebne mikroorganizme (kao i sama kombuha) i zato se ne sme zagrevati ili kuvati.
- Gljiva se koristi za pripremu čaja sve dok je svetle boje. Kada potamni, treba je baciti i nastaviti sa novonastalim gljivama.
- Kako kombuha raste moguće je od nje napraviti sve veće količine čaja.
- Beli šećer se razgrađuje na glukozu i fruktozu, uz pomoć enzima invertaze pa zamena sa žutim šećerom nije potrebna.
- Upotreba meda sa čajem se ne preporučuje, jer med ne pogoduje razvoju mikroorganizama.
- Izbegavati upotrebu plastične (PVC) ambalaže za čuvanje napitka. Najpogodnija je staklena ambalaža.
Kako se čuva čaj od kombuhe
Veće količine čaja hermetički zatvoriti u staklene flaše i čuvati u frižideru. U nedostatku vazduha aktivnost bakterija prestaje, dok kvas nastavlja jedno vreme da raditi i stvara gas. Ako su flaše čvrsto zatvorene, gas ne može da izlazi. Vrenje kvasaca vremenom prestaje a u flašama ostaje penušav, blago kiseo, osvežavajući i ukusan napitak. Ako se pravilno čuva može da ostane upotrebljiv mesecima.
VIDEO kako napraviti čaj od kombuhe (How to Make Kombucha Tea)
VIDEO 2. D E O
Kako se pravi čaj od kombuhe
IZVORI I UPOZORENJE (link)
Ostali članci:
– Šta je kombuha
– Kombuha u svetskoj literaturi
– Kako se kombuha gljiva uzgaja i razmnožava
– Lekoviti sastojci kombuhe
– Lekovitost kombuhe i lekovita svojstva kombuha čaja
– Sporedni efekti čaja od kombuhe
– Da li je kombuha dobra za decu
– Kako se koristi čaj od kombuhe
– Šta još treba znati o kombuha gljivi
– Kombuha gljiva i iskustva korisnika
– Kako se kombuha gljiva čuva i transportuje
– Fermentisani mlečni napitak od kombuhe