Djumbir kao lek

djumbir korenDjumbir kao lek poznat je u Kini već 3000 godina. Đumbir (Zingiber officinalis) je tropska, trajna, gomoljasta, začinska biljka iz porodice ljiljana. Naraste do 150 cm visine. Listovi podsećaju na trsku. Cvetovi su žuti, beli ili rozi, zavisno od vrste đumbira. Korenje je belo i mesnato, debljine prsta i dugo oko 20 cm. Eterična ulja i smole daju korenu aromatičan miris (na limun) i jak ukus. U svetu, po upotrebi u ishrani, ide odmah iza soli, bibera i paprike. Najviše se proizvodi u Indiji, a najbolji ukus ima đumbir iz Malajke.

Lekovita svojstva đumbira 

  • Djumbir deluje lekovito na ceo organizam, a naročito na mišično, vezivno i koštano tkivo, nervni sistem, kožu i organe za disanje.
  • Deluje blagotvorno na organe za reprodukciju, povećava broj i pokretljivost spermatozoida i služi kao blagi afrodizijak.
  • Koristan je u lečenju artritisa, reumatskih bolova, glavobolja, migrene, mučnine tokom homoterapije, putovanja i trudnoće.
  • Odličan je protiv prehlada, gripa, kašlja, bronhitisa, smirivanja astme, gljivičnih infekcija i upala unutrašnjih organa (mokračnih puteva, prostate, jajnika i dr), a zbog anti-histaminskog svojstva koristi kod alergija.
  • Stimuliše znojenje i izbacivanje štetnih materija iz organizma i dobar je kao sredstvo protiv iscrpljenosti i umora. Djumbir - Zingiber officinalis
  • Pomaže u rešavanju problema sa metabolizmom i probavnim traktom kao što je loše varenje, nadutost, gorušica, gubitak apetita, proliv, zatvor i grčevi u stomaku.
  • Sprečava upalu sluzokože želuca i nastanak čira, a koristi se i u slučajevima dispepsije i kolika.
  • Đumbir jača imunitet, poboljšava pamćenje i deluje povoljno na lečenje anoreksije, dijabetesa, infarkta, moždanog udara, kamena u bubregu i žučnoj kesi.
  • Štiti od raka debelog creva i jajnika. Njegovi sastojci gingeroli uništavaju kancerozne čelije jajnika i do danas nije uočena njihova rezistencija na terapiju ekstraktom đumbira.
  • Đumbir pospešuje funkciju jetre, smanjuje holesterol i trigliceride u krvi, poboljšava perifernu i opštu cirkulaciju i sprečava stvaranje ugrušaka u krvi.
  • Eterična ulja djumbira su korisna za odvikavanje od alkohola i smanjenje stresa pa se primenjuju u masaži.

Načini upotrebe djumbira

Za ishranu se koristi koren djumbira, najviše kao začin ili dodatak jelima, kolačima, pivu i likerima. Na tržištu se pojavljuje u sirovom stanju, prahu i u obliku sirupa i tinkture.  Sirov koren djumbira se koristiti samo ako je čvrst, svež, neoštećen i bez plesni, jer tada sadrži najviše lekovitog sastojka gingerola. Koren se renda ili seće u smeru vlakana i meša sa sokom od voća i povrća, limunadom, medom itd.
Čuva se neoljušten, na suvom i hladnom mestu. Na taj način je upotrebljiv do tri nedelje. Suvi đumbir treba držati na suvom, hladnom i tamnom mestu u staklenoj, dobro zatvorenoj ambalaži.

Obloge za ublažavanje reumatskih bolova:
Prokuvati 4,5 l vode, smanjiti temperaturu, staviti u vodu 150 gr struganog đumbira ili 40 gr praha umotanog u gazu pa kuvati najviše 5 minuta (da se sačuvaju lekoviti sastojci). Kesicu povremeno
pritisnuti da izadju svi sastojci. Kada tečnost potamni prave se oblozi. Na obolelo mesto stavljaju se topli oblozi. Prekriti najlonom i peškirom da se uspori sušenje obloga i sačuva toplota.

Napitak za sprečavanje migrene:
Dve kašike svežeg ili kašićicu suvog đumbira preliti šoljom ključale vode, promešati, dodati sok od pola limuna, malo ohladiti i polako popiti. Napitak uzimati pred mogući migrenozni napad i piti 4
dana na svaka 4 sata.

Melem protiv išijasa:
Tri kašičice susamovog ulja, dve kašičice đumbira i jednu kašičicu limunovog soka dobro pomešati pa utrljati na bolno mesto.

Čaj od đumbira za želudac:
Ceo koren ili komadiće đumbira očistiti, oprati i prokuvati u vodi na umerenoj temperaturi 10-15 minuta.

Čaj od đumbira protiv prehlade i kašlja:
Jednu kašičicu đumbira u prahu razmutiti u pola litre vrele vode i polako piti toplo po jednu šoljicu tri do četiri puta dnevno. Đumbir sa medom je dobar kućni lek za lečenje kašlja kod dece.

Lek od djumbira za astmu:
Sok od svežeg đumbira, pomešan sa sokom od svežeg belog luka i meda.

Smeša protiv zapaljenja glasnih žica i grla:
Narendati 200 gr đumbira, preliti čašom svežeg soka od ananasa. Kuvati 15 minuta na umerenoj temperaturi, skinuti sa vatre, dodati kašiku meda i piti po jednu kašiku na svaka tri sata.

Mere opreza u korišćenju djumbira:
Zbog sedativnih i raznovrsnih stimulativnih efekata, djumbir treba izbegavati uveće. Nije za osobe koje imaju krvarenje, jer usporava zgrušavanje krvi.

Izvori:
www.stetoskop.info
zdravlje.krstarica.com
www.alternativa-za-vas.com